Aktualności

Sienkiewiczowie i KOD: Zawsze byliśmy po dobrej stronie

– Jesteśmy sympatykami KOD-u. Zawsze byliśmy po tej właściwej stronie – powiedziała na spotkaniu Latającego Uniwersytetu Demokracji w Kielcach prawnuczka Henryka Sienkiewicza Anna Dziewanowska. Honorowym gościem spotkania była wnuczka pisarza-noblisty Jadwiga Sienkiewicz.

Spotkanie z Anną Dziewanowską i Jadwigą Sienkiewicz, prawnuczką i wnuczką Henryka Sienkiewicza zorganizował Region Świętokrzyski Komitetu Obrony Demokracji, w kieleckim klubie muzycznym Czerwony Fortepian 13 kwietnia. Ponad sto osób słuchało anegdot z historii rodu Sienkiewiczów. Opowiadały o ich życiu w Oblęgorku i stosunku do tego, co dzieje się obecnie w kraju. Obie panie nie ukrywają, że są sympatyczkami KOD, na spotkaniu miały wpiąte znaczki Stowarzyszenia, a kiedy prowdząca spotkanie właścicielka klubu Ewa Urbańska przypomniała o ich obecności podczas pikiety pod pomnikiem Henryka Sienkiewicza w Kielcach, Anna Dziewanowska przypomniała. – Byłyśmy też na pierwszej demonstracji KOD w Kielcach, pod Komitetem Wojewódzkim… to znaczy urzędem wojewódzkim – poprawiła się od razu.
– Może komitety wrócą – rzucił ktoś z sali.
– Oby nie – odparła prawnuczka pisarza.
Było wiele wspomnień. – Jesteśmy sympatykami KOD-u. Zawsze byliśmy po tej właściwej stronie – powiedziała Anna Dziewanowska. Przypomniała, że Potomkowie Sienkiewicza walczyli ochotniczo w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku, II wojnie światowej, a potem działali w “Solidarności”. Wnuczka pisarza, Jadwiga Sienkiewicz w ostatnim roku II wojny światowej wstąpiła do AK, miała pseudonim “Osa”. Żeby dostać się oddziału, udawała chłopaka. Została odznaczona za uratowanie ciężkiego karabinu maszynowego, najważniejszej broni oddziału. – Nam nielegalna działalność weszła w krew – przyznała Anna Dziewanowska.
Zgromadzeni odśpiewali gromkie “Sto lat”, kiedy dowiedzieli się, że Jadwiga Sienkiewicz kończy w tym roku 90 lat. A rok 2016 został ogłoszony Rokiem Henryka Sienkiewicza.
Następne spotkanie Latającego Uniwersytetu Demokracji w Kielcach odbędzie się za tydzień 21 kwietnia w Grand Hotelu. Temat: “Tak zwana dobra zmiana w mediach”. Panelistami będą Juliusz Braun, były prezes Telewizji Polskiej i Jarosław Kurski, zastępca redaktora naczelnego “Gazety Wyborczej”.

 

Share

Nadchodzące wydarzenia