Aktualności

Cała Polska wysyła Kartkę Do Czarnka!

W Dniu Edukacji Narodowej 14 października, przed kieleckim kuratorium oświaty spotkali się obywatele i obywatelki zjednoczeni w akcji Kartka Do Czarnka. Hasłem przewodnim akcji przed kuratoriami oświaty w całej Polsce było: Spieszmy się kochać nauczycieli, tak szybko odchodzą!

Przed kieleckim kuratorium Kuba, uczeń szkoły średniej, mówił: „To nie jest wesołe święto. To dzień żałoby nad polską edukacją. Obecny system edukacji już nie należy reformować, tylko wyrzucić i stworzyć od nowa. Jest mi przykro, że muszę siedzieć w szkole do godziny 18, a następnego dnia muszę być ponownie na godzinę 8. Nie mam możliwości rozwijania indywidualnych pasji. Szkoła utrudnia, a nie pomaga, abym się rozwijał”.
Maja z pierwszej klasy szkoły średniej powiedziała: „Sytuacja jest kryzysowa. Niektórzy nauczyciele biorą na swoją głowę po kilka przedmiotów, niektórzy nie mają do tego nawet uprawnień. A wszystko dlatego, bo brakuje nauczycieli” .
Rok starsza Kinga przedstawiła problem tak: „Wygląda to tak, że podczas zastępstw mamy historię np. z panią od geografii. Strasznie mi się to nie podoba. Chciałabym się uczyć historii, a nie mieć wolną lekcję, albo dodatkową godzinę geografii”.

W kuratorium oświaty przekazaliśmy dla ministra Czarnka czarną skrzynkę z czerwonymi kartkami od uczennic i uczniów, rodziców, opiekunów, nauczycieli i nauczycielek, i wszystkich, dla których jakość edukacji w Polsce jest ważna. Do czarnej skrzynki z kartkami dorzuciliśmy też apel akcji Kartka Do Czarnka o treści:

Panie Ministrze Edukacji i Nauki!
Dlaczego mówi Pan, że w edukacji jest tak dobrze, skoro jest tak źle?!
Szkoła, do której nasze dzieci i dzieci naszych przyjaciół wróciły po wakacjach okazuje się koszmarem. Nie chcemy takiej szkoły!
Panie Ministrze! Od pierwszego września dzieci mają mnóstwo zastępstw, czasem lekcje się nie odbywają w ogóle, choć już mamy połowę października. Nauczyciele nie mają dla dzieci czasu i są przemęczeni. Tłumaczą, że pracują ponad etat i często w kilku szkołach. Wielu z nich po wakacjach już nie wróciło do swoich szkół. Dyrektorzy tłumaczą nam, że starają się zapełnić wakaty, ale brakuje chętnych do zawodu.
To nie jest normalna sytuacja!
Pytamy więc Pana: “Gdzie są Ci nauczyciele!? Dlaczego nie zadbał Pan, żeby stworzyć nauczycielom takie warunki pracy, które zatrzymają ich w szkołach i przedszkolach oraz przyciągną młodych do zawodu?
Nie chcemy zastępstw, chcemy nauczycieli!!
Panie Ministrze! Nasze dzieci są przemęczone nauką. Po wielu godzinach spędzanych w szkole nie mają wytchnienia w domu. A nauczyciele pędzą z materiałem i nie mają czasu na odpowiadanie dzieciom na pytania. Cóż z tego, że w szkołach są laboratoria przyszłości, skoro nie ma czasu, żeby w nich eksperymentować. Dlaczego pozostał Pan głuchy na apele o odchudzenie programów nauczania i nic Pan w tej sprawie nie zrobił?
Panie Ministrze! Nasze dzieci w czasach zagrożenia pandemią i wojną w Ukrainie są pełne lęków i często w złej kondycji psychicznej, potrzebują wsparcia psychologów i pedagogów.
Dlaczego wciąż musimy ich szukać poza szkołą!?
Panie Ministrze! A tegoroczni maturzyści? Przecież apelowali do Pana o odstąpienie od obowiązku zdawania egzaminów ustnych na maturze. Dlaczego nie wyszedł Pan naprzeciw ich oczekiwaniom i nie wziął pod uwagę przywołanych przez nich argumentów? Dlaczego stawia ich Pan przed zadaniem ponad ich siły i możliwości, które wcześniej im Pan odebrał wysyłając ich na zdalne nauczanie?  
Panie Ministrze! Dlaczego dzieci dźwigają wciąż na swoich ramionach takie ciężkie plecaki? Co zrobił Pan w sprawie, żeby ulżyć kręgosłupom dzieci i portfelom ich rodziców?
Panie Ministrze! Dlaczego nic Pan nie zrobił, wiedząc, że do przepełnionych liceów i techników dociera kolejna kumulacja roczników? Dlaczego klasy są tak liczne, że brakuje czasem miejsc siedzących? Dlaczego podniósł Pan limity dzieci w oddziałach przedszkolnych i klasach 1-3?
Dlaczego lekceważy Pan protesty nauczycieli, rodziców, a nawet uczniów i nie podejmuje próby dialogu!
Żądamy podjęcia natychmiastowych działań od premiera i ministra edukacji. Żądamy, żeby minister Czarnek zaprzestał używania naszej szkoły do realizacji swoich partyjnych celów i zabrał się za rozwiązywanie prawdziwych problemów, których wszyscy na co dzień doświadczamy”.

Partnerami akcji Kartka Do Czarnka były organizacje obywatelskie: Akcja Demokracja, Komitet Obrony Demokracji oraz Wolna Szkoła. W Kielcach organizatorem akcji był Region Świętokrzyski Komitetu Obrony Demokracji.

Fotorelacja: Marek Mazurek.

Share

Nadchodzące wydarzenia