Aktualności

LUD o świadomym wyborcy

Latający Uniwersytet Demokracji tym razem gościł Różę Rzeplińską, działaczkę społeczną. Tematem była organizacja społeczeństwa obywatelskiego w obliczu wyborów. W Willi Hueta zgromadziło się ok. 50 osób.


Spotkanie LUD pod hasłem „Jak być wyborcą, a nie tylko zagłosować?” zorganizował Region Świętokrzyski KOD w ramach Latającego Uniwersytetu Demokracji. Tym razem nie był to typowy wykład i pytania z sali, ale raczej warsztaty na temat organizacji i kontroli wyborów. Rzeplińska zachęcała do przerywania i zadawania pytań w trakcie wystąpienia, kilka razy dochodziło do dyskusji między osobami zgromadzonymi na sali.
– Zastanówmy się nad trzema najważniejszymi zadaniami dla naszego miasta. Chodzi o konkrety, na przykład budowa konkretnej drogi, a nie jakaś ogólna poprawa stanu dróg. Zadajmy pytania obecnym radnym i kandydatom, właśnie dotyczące tych zagadnień — mówiła Rzeplińska.
Wyświetlała na ekranie przykłady nieodpowiednich ulotek wyborczych — albo zbyt ogólnych, albo przeładowanych niepotrzebnymi informacjami. Wskazywała, że kandydaci często po prostu bezrefleksyjnie przepisują na ulotkach kompetencje samorządu z obowiązującej ustawy.
LUD był kolejnym spotkaniem organizowanym przez świętokrzyski KOD, którego tematyką były zbliżające się wybory samorządowe. W najbliższym czasie przygotujemy trzecią debatę samorządową. Cały czas aktywnie uczestniczymy w projekcie Obywatelskiej Kontroli Wyborów, a którym mówił na zakończenie spotkania z Rzeplińską nasz pełnomocnik OKW w regionie Krzysztof Palacz.
Przypominamy, że można zgłaszać chęć udziału w projekcie OKW (jako obserwator lub mąż zaufania w komisjach wyborczych), wypełniając formularz na stronie internetowej .
Spotkanie LUD odbyło się w środę 21 lutego.

Relacja w “Gazecie Wyborczej”

Zdjęcia: Andrzej Domoń/KOD Świętokrzyski

 

Share

Nadchodzące wydarzenia