Aktualności

Oda do wolności w roku wyborów europejskich

Dwie próby wystarczyły, aby „Oda do wolności”, hymn Unii Europejskiej donośnie zabrzmiała pod pomnikiem H. Sienkiewicza w Kielcach. W ten sposób świętokrzyski KOD uczcił rocznicę podpisania Traktatów Rzymskich, podwaliny Unii Europejskiej.

Jak co roku, w marcu zgromadziliśmy się, aby odśpiewać „Odę do wolności” pod pomnikiem Henryka Sienkiewicza w Kielcach. Tym razem niedziela wypadła 24 marca i tego dnia w samo południe rozpoczął się nasz happening. Europoseł Bogusław Sonik powiedział, że poczuł się jak wtedy, kiedy decydowały się losy przyjęcia Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku. Przewodnicząca Regionu Świętokrzyskiego KOD Monika Szafraniec apelowała, aby w majowych wyborach do parlamentu UE oddać głosy na kandydatów demokratycznych.
Chór zwolenników Unii poprowadził Artur Ozdoba, który najpierw przeprowadził dwie próby, a potem był solistą wykonania „Ody do wolności”.
Na placu obok pomnika ustawiliśmy namiot KOD z materiałami informacyjnymi i gadżetami. Pogoda była piękna, słoneczna i wszyscy mieli nadzieję, że to słońce zaświeci wkrótce w całym kraju dla zwolenników demokracji, konstytucji, wolności i tolerancji.

Zdjęcia Dagmara Głodowicz-Mazurek, wideo Zbigniew Pręgowski/Region Świętokrzyski KOD

Wideo:

Relacja na portalu Nasze Miasto:

Share

Nadchodzące wydarzenia